Większość z nas w wolnym czasie lubi odpoczywać. Najczęściej przesiadujemy przed komputerem lub telewizorem, jedziemy samochodem na zakupy do centrum handlowego, w ostateczności siedzimy w kinie lub teatrze. Niestety, taki tryb życia prowadzi do rozmaitych problemów zdrowotnych po dłuższym czasie. Aby organizm funkcjonował sprawnie potrzebuje działania. Dobra jest jakakolwiek aktywność fizyczna, a stosunkowo modne oraz popularne w ostatnich latach stało się uprawianie biegania.
Biegać każdy potrafi. Nie potrzebujemy do biegania żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy kupić sobie wygodne obuwie i już możemy doświadczać tej formy aktywności fizycznej. W opozycji do na przykład jazdy rowerem lub na wrotkach, nie potrzebujemy najpierw kupować drogiego sprzętu. Niemniej jednak nie należy oszczędzać na butach do biegania. Warto wziąć te z wyższej półki, nie tylko ze względu na wygodę. Bardzo istotna jest ochrona stawów kolanowych i obszarów kostki. Prawidłowa amortyzacja w sportowych butach jest tutaj kluczem do sukcesu.
Nie zapominajmy również, iż aktywność fizyczną trzeba rozważnie dawkować, szczególnie na początku. Nie próbujmy w pierwszych tygodniach naśladować maratończyków, bo zakończy się to przetrenowaniem oraz szybkim zniechęceniem do dalszego uprawiania tego pięknego sportu. Szczególnie jeśli wcześniej prowadziliśmy siedzący tryb życia, wchodźmy w aktywność fizyczną stopniowo, etapami. Unikniemy dzięki temu nie tylko przetrenowania, ale zarazem potencjalnych kontuzji.