Powiększenie masy mięśniowej to w sporej liczbie przypadków klucz do idealnej sylwetki. Chociaż żeby osiągnąć wybrany cel należy odpowiednio wpływać na nasze ciało. Podstawowym z elementów jest właściwa dieta na masę mięśniową. Gdy jednak nie dysponujesz potrzebną wiedzy powinieneś zwrócić się po pomoc do dietetyka lub trenera personalnego. Oczywiście przed tym najlepiej zrobić przegląd żeby wziąć pod lupę wiedzę i umiejętności takiej osoby.
Odpowiednie menu na wzrost masy mięśniowej powinna być bogata w białko. Dieta powinna być dostosowana indywidualnie zgodnie z wymaganiami osoby trenującej, powinna zawierać odpowiednią ilość makroskładników. Przy ustalonej właściwie diecie oraz ćwiczeniach oczekuje się, że nastąpi przyrost masy mięśniowej bez większego przyrostu tkanki tłuszczowej.
W kulturystyce wyznacza się dwa główne okresy – okres przyrostu masy i następnie czas redukcji. W czasie tego drugiego okresu redukuje się niepotrzebną tkankę tłuszczową tak, żeby uwidocznić mięśnie, z tego powodu tak istotne jest aby w czasie okresu „masowania” był przyrost przede wszystkim masy mięśniowej, a nie tłuszczowej.
Żeby doprowadzić do właściwego przyrostu mięśni istotny jest odpowiedni trening siłowy. Zestaw ćwiczeń musi być przeprowadzany pod czujnym okiem profesjonalisty. który będzie czuwał nad technicznym przebiegiem ćwiczeń.
Właściwy zestaw ćwiczeń dobrze by był tak ułożony żeby po każdej serii mogła nastąpić zaplanowana regeneracja. Cykl wykonywania ćwiczeń, który będzie tylko uwzględniał wyczerpujące treningi może doprowadzić do zniszczenia mięśni.
W czasie budowania masy mięśniowej z pomocą nadciągają różnorodne odżywki i suplementy. Odpowiednimi podczas „masówki” będą: białko, aminokwasy proste oraz rozgałęzione, a spośród suplementów świetne będą witaminy w zwiększonych porcjach czy też właściwych kombinacjach. Odżywki najkorzystniej będzie przyjmować według porady od swojego trenera.