Dobre pomysły jak wykonywać ćwiczenia w domu łatwo odnaleźć na każdym forum o bodybuildingu. Rejestrując się na takim forum można dokonać wymiany doświadczeń, a jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę z szeroko rozumianym fitnessem, to skorzystać z cudzych. Bez wątpienia ćwiczenia na rzeźbę dla niedoświadczonych, nie są najczęściej poruszanym tematem, jak wszyscy wiedzą, większości osób zależy na zbudowaniu na początek jakiejś masy. Nie należy jednakowoż pomijać ich w we własnym schemacie treningowym na samym początku drogi.
Bardzo efektownym początkiem, a jeżeli komuś zależy bardziej na zrównoważonej sylwetce niż wielkogabarytowej masie jest kalistenika. Generalnie to kalistenika w swojeich głownych zasadach postuluje brak, albo wyjątkowo niewielką ilość potrzebnego sprzętu, są to bowiem ćwiczenia przy pomocy mocy swojego ciała, a zatem pompki, brzuszki, podciągnięcia przysiady i tak dalej. Ćwiczenia na rzeźbę dla niedoświadczonych nie różnią się tak bardzo w kalistenice diametralnie od ćwiczeń dla doświadczonych, po prostu zaawansowane ćwiczenia są wykonywane z utrudnieniem lub ewentualnie obciążeniem.
Generalnie cała kalistenika nie rozróżnia ćwiczeń na masę, rzeźbę i kondycję w inny sposób niż poprzez ilość powtórzeń i tempo ich wykonywania. Pomysły jak ćwiczyć w domu nie są więc oddzielone dostępnością do sprzętu, nie potrzeba żadnych hantli ani sztang, nie zabierają także wiele miejsca. Meble domowe wystarczają, aby w wyniku zmian kątów nachylenia wykonywanych ćwiczeń wykonać dobrze praktycznie wszelkie idee, jakie nam przyjdą do głowy w jaki sposób ćwiczyć w domu. Generalnie jedynym przydatnym sprzętem może być drążek do podciągnięć, który da się spokojnie powiesić we framudze, lub zastąpić go w trakcie niektórych wariantów ćwiczenia kijem od miotły zamontowanym na dwóch krzesłach.