FBW, czyli Full Body Workout, to trening siłowy całego ciała. Polega na ćwiczeniu w okresie jednej sesji treningowej wszystkich grup mięśniowych. Jest bardzo fajowski przy budowie masy mięśniowej.
Trening obwodowy, bo tak również nazywany jest trening FBW, polega na wykonywaniu ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe zabierając się od największych, a kończąc na najmniejszych grupach. Najczęściej jest zatem rozpoczynany treningiem nóg, później pleców, klatki piersiowej, tricepsów, bicepsów, a kończy się treningiem brzucha. Cała jednostka treningowa jest bardzo intensywna, w takim przypadku nie trzeba potem wykonywać dodatkowych ćwiczeń aerobowych. Winno się jednakowoż pamiętać o obowiązkowej dobrej rozgrzewce poprzedzającej trening. Podczas ćwiczeń FBW wykorzystuje się obciążenie tj. hantle lub sztangi lub po prostu ciężar własnego ciała. Jest to zależne od wykonywanego ćwiczenia oraz własnych możliwości. Zaleca się wykonywanie treningu obwodowego trzy razy w tygodniu. Daje to najlepsze osiągnięcia i nie przemęcza organizmu. Dni odpoczynku można zapełnić niezbyt intensywnymi ale skutecznymi treningami cardio, np. przejażdżką na rowerze.
Zestawy treningowe FBW składają się z kilku ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe. Najlepsze efekty osiąga się wykonując od 6 do 12 powtórzeń. Dla urozmaicenia ćwiczeń można wyczarować dwa plany treningowe i wykonywać je na zmianę.
Osoby, które pragną spróbować czegoś nowomodnego, mogą zastosować trening FBW 5×5. Jest to metoda mająca zaskoczyć organizm. Istnieje tysiące odmian takiego treningu np. wykonywanie 5 powtórzeń każdego ćwiczenia w 5 seriach lub wykonywanie w 1 sesji po 15 powtórzeń, a 2 pozostałych – 10 powtórzeń.
Trening obwodowy to świetny sposób na zbudowanie masy mięśniowej zarówno dla zielonych, jak i zaawansowanych. Jedyne o czym należy pamiętać to ustanowienie zdatnego do swoich możliwości obciążenia i skupieniu się na prawidłowej technice ćwiczeń. Regularnie ćwicząc i stosując się do wymienionych wyżej wskazówek, można mieć pewność, że twoja sylwetka i zdrowie na pewno ulegną poprawie na długie lata.