W sezonie wiosenno-letnim, kiedy pierwsze promienie słońca zaczynają pojawiać się na niebie wiele osób, zmienia otoczenie swoich dotychczasowych treningów. Można zauważyć osoby trenujące w parkach czy skwerach, a nawet na plaży! Wiele aktywnych fizycznie osób jednak zastanawia się, czy trening na świeżym powietrzu może być tak samo efektywny, jak ten realizowany w domu, czy na siłowni. Co można trenować na dworze i dlaczego czasem warto wybrać park jako miejsce do ćwiczeń?

Jak zacząć trening na dworze? – podstawy

Podobnie jak przy ćwiczeniach wykonywanych w domu czy na dworze należy zacząć od rozgrzewki. Jeśli jesteś zapalonym biegaczem lub początkującym, niezbędna będzie rozgrzewka przed bieganiem, która w otoczeniu natury dodatkowo Cię wyciszy. Szybki stretching nie będzie wymagał od Ciebie zabierania maty i od razu będziesz mógł określić trasę swojego biegu.

W przypadku innych dyscyplin warto zacząć od klasycznej rozgrzewki, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu a jedynie trochę chęci. Są to ćwiczenia rozciągające jak skłony, wyskoki czy krążenia biodrami. Plusem treningu realizowanego na dworze jest duża różnorodność. Gdy po serii tzw. deski, chcesz trochę bardziej poznać otoczenie, wystarczy wybrać się na kilkuminutowy bieg. Plusem takiego rozwiązania jest brak nudy i możliwość większego odstresowania się po męczącym dniu. Może być to szczególnie istotne, jeśli za cel postawiłeś sobie zrzucenie wagi. Urozmaicenie w postaci zmiany otoczenia pomoże ci zachować regularność i motywację na dłużej.

Przygotowanie do treningów na dworze

Podobnie jak w treningu domowym czy realizowanym na siłowni, do aktywności na świeżym powietrzu potrzebny jest odpowiedni strój. Złe dopasowanie garderoby może skończyć się niechcianym przeziębieniem lub dyskomfortem. Warto tu zwrócić uwagę na warunki pogodowe.

Przed planowanym treningiem biegowym czy siłowym warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, która nas ochroni w razie nagłej zmiany pogody. Istotne jest też tutaj obuwie. Ważne, aby było przystosowane do ćwiczeń na dworze, wygodne i wykonane z oddychających materiałów.

Joga – dyscyplina idealna do rozwijania na świeżym powietrzu 

Dyscypliną, która świetnie sprawdzi się do realizowania na dworze, jest joga. Wystarczy zabrać ze sobą matę, aby móc realizować wszystkie potrzebne ćwiczenia. Gdy akurat robisz sobie dzień wolny od ćwiczeń siłowych, czy treningu na siłowni, joga na powietrzu świetnie się dla Ciebie sprawdzi, szczególnie na uciążliwe zakwasy.

Dodatkowym elementem działającym na korzyść ćwiczenia jogi na powietrzu jest otoczenie. Działa błogo na psychikę i może służyć za element dodatkowo uśmierzający napięcie i stres wynikający z życia codziennego. Kojące dźwięki natury pozwolą łatwiej skupić się na oddechu oraz wykonywanych pozycjach.

Nie chcesz ćwiczyć w samotności? W wielu polskich miastach, kluby jogi regularnie organizują warsztaty jogi na powietrzu. Może to być szansa nie tylko na dobrze wykonane pozycje pod okiem instruktora, ale też na interesujące spotkania.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Wybiegane.pl